Gize Piramidi’ne Tırmanan Alman’ın Mısır’a Girmesi Yasaklanacak

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, Mısır’daki Alman elçiliği ve diğer ilgili makamlara hitap ederek, Gize Piramidi’ne tırmanan Alman’ın tekrar Mısır’a girmesinin yasaklanması için gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. 18 yaşındaki Alman genç tırmanışının bir videosunu ve fotoğraflarını da internette yayınlamıştı.

Alman genç Andrej Ciesielski, 138.8 metre yüksekliğindeki yapıyı izinsiz olarak tırmandı ve tırmanışın 8 dakikalık bir videosunu çekti.

Khufu ya da Keops Piramidi olarak da bilinen Gize Piramidi, 3 piramit arasında en eski ve en büyük olanı. Piramit ayrıca Antik Dünya’nın Yedi Harikası’nda günümüze kadar ulaşabilen tek yapı.

Piramit Bölgeleri’nin Direktörü Dr. Hussein Abdel-Bassir fotoğraflar ve videoya el konulmasına rağmen Ciesielski’nin onları geri getirmeyi başardığını ve sosyal medyada yayımlayabildiğini söyledi.

Mısır yasalarına göre, izinsiz olarak piramitlere tırmanmanın cezası 3 yıl hapse kadar değişebiliyor. Fakat Ciesielski yasadan haberi olmadığını söyleyerek ve hiçbir malzemeyi sosyal medyada yaymayacağına güvence vererek serbest bırakıldı.

Ciesielski kendi websitesinde şöyle yazıyor: “Kompleksin çevresinde yürürken Büyük Gize Piramidi’ne tırmanmak için doğru zamanı bekliyordum. Tırmanmaya başladığımda arkamda bir seyyar satıcı vardı fakat ben umursamadım. Arkamı döndüm, o da güldü, ben de tırmanmaya devam ettim.”

“Yarısına geldiğimde bazı insanlar beni gördü ve yukarı baktı. Polis de beni o zaman farketti. Sanırım Arapça birşeyler bağırdılar ama ben umursamadım, ve müzik dinleyerek tırmanmaya devam ettim.”

Ciesielski’nin aşağı inmesi ise 20 dakika sürdü ve iner inmez tutuklandı. Ciesielski Buzzfeed Fransa’ya yaptığı açıklamada “Polis karakolunda belki bir saat kaldım. Bunu neden yaptığıma dair bir sürü soru sordular, fakat sonra beni serbest bıraktılar” dedi.

Ciesielski benzer yasadışı tırmanışlar yaprak daha önce de medyada yer buldu. 2015 yılının Şubat ayında hiçbir güvenlik tedbiri kullanmadan, Hong Kong’da 213 metrelik bir gökdelene tırmandı. Aynı yıl Ekim ayında New York’ta Manhattan’daki gökdelenlere tırmandı.


 

Heritage Daily, Egypt Ministry of Antiquities, Buzzfeed France, Andrejcie.com

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login