İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Taciz İddiası

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeoloji Bölümü eski öğrencisi Canay Alpagut, hocası tarafından sistematik tacize uğradığını iddia etti.

İstanbul Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji bölümünde yüksek lisansına devam ederken hocası Prof. Dr. Necmi Karul tarafından sistematik tacize uğradığını söyleyen Canay Alpagut, 5 sayfalık bir yazıyla iddialarını açıkladı.

Tacize uğradığını belirten Alpagut ve taciz iddiasıyla suçlanan Karul, süreci mahkemeye taşıdıklarını bildirdi. Prof. Necmi Karul ise suçlamaları reddederek, dava süreci sonuçlanıncaya kadar bölüm başkanlığı görevinden ayrıldı.

Arkeolog Canay Alpagut, söz konusu tacizlerin hem okul sürecinde, hem de 2014 yılında Gusir Höyük arkeolojik kazılarında gerçekleştiğini söyledi.

“İstanbul’da o kadar rahatsız edici olmamasına rağmen (kadın olarak buna bile razı bırakılıyor insan), kazıda bulunduğumuz süre zarfında tavırlarının çok rahatsız edici boyutlara vardığı zamanlar oldu.”

“Çok uzun bir süre boyunca bulduğum saçma gerekçelerle kendimi bunun taciz olmadığına inandırmaya çalıştım. Abarttığımı bile düşünmüştüm bir süre. Ama gerçeklerden daha fazla kaçamayacağım ve inkar edemeyeceğim zaman geldiğinde, bunun apaçık bir cinsel taciz olduğu sonucuyla yüz yüzeydim. Ben abartmıyordum, o taciz ediyordu!”

Bölüm başkanlığı görevinden ayrıldı

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi (Prehistorya) anabilim dalı mensupları sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Karul’un süreç sonuçlanıncaya kadar bölüm başkanlığı görevinden ayrıldığını duyurdu.

“10 Temmuz 2020 tarihinden itibaren sosyal medyada yayılmaya devam eden, eski bir öğrencimiz tarafından paylaşılan taciz iddiası, biz, İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi (Prehistorya) anabilim dalı mensuplarını derinden sarsmıştır.”

“Konu ile ilgili idari ve hukuki süreç başlamıştır. İtham edilen kişi, kendisi ve Anabilim Dalı mensuplarının isteği ile halen yürütmekte olduğu Anabilim Dalı Başkanlığı görevini süreç sonuçlanıncaya kadar bırakmıştır.”

“Halet Çambel ve Ufuk Esin gibi bilim insanları tarafından kurulmuş Prehistorya (Tarihöncesi Arkeolojisi) Anabilim Dalı’nın bugünkü üyeleri olarak biz, her türlü cinsiyetçi yaklaşımı ve tacizi kabul edilemez buluyor, sürecin takipçisi olarak güvenli bir ortam oluşturma sözü veriyoruz. Saygılarımızla.”

“İddialar mesnetsiz”

Hakkındaki iddialardan sonra sosyal medya üzerinden açıklama Prof. Dr. Necmi Karul, iddiaların akademik kariyerine ve şahsına yönelik saldırı niteliğinde olduğunu ve konu hakkında suç duyurusunda bulunduğu söyledi. Karul, iddiaları mesnetsiz olarak niteledi.

“Son birkaç gündür hakkımda çeşitli mecralarda yer alan asılsız iddialar 30 yıldan bu yana büyük bir özveri ve hakkaniyetle yürütmeye çalıştığım akademik kariyerime ve şahsıma yönelik saldırı niteliğindedir. Bu türden bir ithamla karşılaşmış olmak beni son derece üzmüş ve sarsmıştır. Söz konusu mesnetsiz iddialarla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Akademik ve insani sorumlulukların itibariyle bu açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması zorunluluğu doğmuştur.”

“Bu tür olaylara maruz kalan meslektaşlarımızın yanında olacağız.”

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ise yaptığı açıklamada, ayrım göstermeksizin bu tür olaylara maruz kalan her meslektaşlarının yanında olacaklarını duyurdu. Derneğin yaptığı açıklama şu şekilde;

“10 Temmuz 2020 tarihinde bir kadın meslektaşımız, meslek alanında hocası tarafından cinsel tacize uğradığını camiamıza bir mektupla duyurmuştur. Öncelikle mektupta aktarılanlar için derin bir üzüntü duyduğumuzu, meslektaşımızın gösterdiği cesareti takdir ettiğimizi bildirmek isteriz. Mesleğimizin bütününü oluşturan arazi çalışmalarında, üniversitelerde veya müzelerde özellikle kadınlar üzerinde kurulan, güç ve hiyerarşiden beslenen taciz, baskı, mobbing ve hiçbir türlü hak ihlalini tasvip etmemiz mümkün değildir. Ayrım gözetmeksizin, bu tür olaylara maruz kalan her meslektaşımızın yanında olacağız.”

“Kadının beyanının esas olduğu ve tersini ispatının erkeğin yükümlülüğü olduğu ilkesine inanarak, etkin ve tarafsız bir soruşturma süreci yürütülmesini önemsiyoruz. Bu nedenle, yargı süreci sonuçlanana kadar süreci takip edeceğimizi belirtmek isteriz. Bir meslek örgütü olarak çalışma alanlarımıza dair bir toplumsal cinsiyet politikası geliştirmeyi öncelikli eylemlerimiz arasına aldığımızı duyurmak isteriz.”

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login