İran’da 115 Kilometrelik Gizemli Taş Duvar Bulundu

İran’da, ünlü Hadrian Duvarı’nın uzunluğunda olan ancak kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen bir taş duvar keşfedildi.

Bu uydu görüntüsü 31 Temmuz 2019’da WorldView-2 uydusu tarafından alınmıştır. Kırmızı oklar Gawri Duvarının günümüze kalan bölümünü gösteriyor. C: Maxar Technologies

Yaklaşık 115 kilometre uzunluğundaki duvar, İran’ın batısındaki SerPol Zehab kentinde bulundu. Duvarın tahmini hacminin yaklaşık bir milyon metreküp taş olması nedeniyle, işgücü, malzeme ve zaman açısından önemli kaynaklar gerektirmiş olması gerekiyor.

Yapı, kuzeydeki Bamu Dağları’ndan güneydeki Zhaw Marg köyü yakınlarındaki bir bölgeye doğru, kuzey-güneyi yönünde uzanıyor.

Duvar boyunca bulunan çanak çömlekler, duvarın MÖ 4. ila MS 6. yüzyıllar arasında yapıldığını gösteriyor. Taş duvar boyunca yıkılan yapıların kalıntıları yer yer görünebiliyor. Bun yapılar, küçük kuleler veya binalar ile ilişkili olabilir.

(İran’da Bilinmeyen Bir Döneme Ait ve Hâlâ Kutsal Sayılan Kaya Sanatı Bulundu)

Duvarın kendisi, taşlar ve kayalar gibi doğal yerel malzemelerden yapılmış, harç olarak alçı taşı kullanılmış.

Söz konusu duvarın varlığı, arkeologlar tarafından daha önce bilinmiyordu, ancak yakınında yaşayanlar duvarı uzun zamandır biliyordu ve onu Gawri Duvarı olarak adlandırmıştı.

Gizemli duvar

Arkeologlar, yapıyı kimlerin ve hangi amaç için yaptıklarını bilmiyorlar. Kalıntıların zayıf korunması nedeniyle, bilim insanları duvarın tam genişliğinden ve yüksekliğinden bile emin değiller. En iyi tahminleri 4 metre genişliğinde ve yaklaşık 3 metre yüksekliğinde olduğu yönünde.

Duvarın savunma amaçlı mı yoksa sembolik amaçlı mı yapıldığı da belli değil.

Araştırmacılara göre bu duvar, eski bir imparatorluğun sınırını, belki de MÖ 247 ile MS 224 arasında gelişen Partların veya MS 224-651 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan Sasanilere ait olabilir. İran’ın batısındaki her iki imparatorluk da büyük kaleler, şehirler ve sulama sistemleri inşa etmişti, bu yüzden her ikisinin de Gawri Duvarını inşa edecek kaynağı vardı.

Yeni keşfedilen Gawri Duvarı, İran’daki tek antik uzun duvar değil. Arkeologlar daha önce İran’ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde benzer yapılar buldular. Bunların savunma amaçlı bir amacı olabilirdi.

Araştırmacılar gelecekte Gawri Duvarı üzerinde daha fazla araştırma yapmayı umuyor.


Live Science. 5 Kasım 2019.

Makale: Alibaigi, S. (2019). The Gawri Wall: a possible Partho-Sasanian structure in the western foothills of the Zagros Mountains. Antiquity, 93(370).

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login