Florida’da 4.5 Milyon Dolar Değerinde Altın Sikke Bulundu

350 İspanyol altın sikkesi, Havana’dan İspanya’ya giderken kasırgaya yakalanan hazine yüklü filonun batışından tam 300 yıl sonra keşfedildi.

Florida’da 4.5 Milyon Dolar Değerinde Altın Sikke Bulundu

reuters

1715 yılında bir kasırga, 11 adet hazine yüklü büyük İspanyol savaş gemisini Florida’nın doğu kıyısındaki kayalıklara doğru sürükledi ve ertesi sabah bu 11 gemi, suyun derinliklerine gömüldü. Bugün, filonun enkazı geniş bir alana yayılmış durumda.

William Bartlett tarafından bulunan altın sikkeler bugün etrafa dağılmış olan enkazın bir parçası.

Enkazın hak sahibi, Brent Brisben’e ait olan 1715 Fleet – Queens Jewels şirketi. Bartlett de yalnızca hobi olarak dalış yapan ve Brisben’in şirketi için belli bir yüzde üzerinden sözleşmeli olarak çalışan bir hazine avcısı.

Daha önce yapılan bir keşfe yakın olması nedeniyle seçilen kazı alanında altınların yerini bulan Bartlett, 2.4 metre derindeki temele ulaşmak için ekibin, pervaneli bot kullanarak kumlu okyanus zemininde delik açtığını belirtti. Bu kurtarma operasyonunun 5 gün sürdüğünü ifade eden Bartlett, altınların suya adeta dün batmış gibi göründüklerini de sözlerine ekledi.

Keşfedilen 350 altın sikkesinin içerisinde kraliyete ait 8 Esküdo olarak bilinen 9 nadir parça da mevcut ve Brisben’e göre bu Esküdolar İspanya Kralı’na götürülmek üzere taşınıyorlardı.

Brisben, “9 kraliyet sikkesinin keşfinden önce, bu sikkelerden yalnızca 20 tane olduğu biliniyordu.” dedi.

mirror.co.uk

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login