Haydarpaşa Garı’nda Bizans Kalıntıları Bulundu

İstanbul’un önemli simgelerinden 110 yıllık Haydarpaşa Garı’nda yürütülen kazılarda erken ve geç Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu.

İstanbul’un önemli simgelerinden 110 yıllık Haydarpaşa Garı’nda 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sürerken peronların olduğu kısımda ve rayların altında arkeolojik bulgular çıktı.

Restorasyon çalışmalarının sürdüğü Haydarpaşa Garı’nda, Haydarpaşa Köprüsü’nün yıkılmasının ardından başlayan kazılar, peronların olduğu noktada sürdürülüyor. Rayların arasında yer alan Haydar Baba Türbesi çevresinde başlatılan çalışmalar, İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü denetiminde yürütülüyor.

(1906 Yılından Günümüze Haydarpaşa Garı)

Rayların altında sürdürülen kazılar, yaklaşık 50 kişiden oluşan ekiple devam ediyor. Kazılarda erken ve geç Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar bulundu.

Rayların altındaki tarihin eski liman şehrine ait olduğu değerlendiriliyor. Sadece rayların altında degil, 300 dönümlük bir alan içinde farklı noktalarda buluntular olduğu bildirildi.

Bakanlıktan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, bazı basın yayın organlarında çıkan, “Restorasyon çalışmaları yapılan Haydarpaşa Garı’nda arkeolojik kazılara başlandı” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Söğütlüçeşme-Haydarpaşa Garı arasındaki bağlantı yollarının, Bakanlığın Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından yürütülen “Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi Projesi” kapsamına alındığı ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Haberlerde geçen tarihi kalıntılar söz konusu bağlantı yollarının yapım çalışmaları sırasında ortaya çıkmış olup Haydarpaşa Gar binasının restorasyonuyla her hangi bir ilgisi yoktur. Bakanlığımız AYGM tarafından çalışmanın yürütüldüğü söz konusu alan Haydarpaşa Kentsel ve Tarihi SİT Alanı kapsamında bulunmaktadır. Bu nedenle proje, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararları gereği İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde gerçekleştirilmektedir.”

Haydarpaşa Garı 2018 yılı sonunda açılıyor

Öte yandan tren yolculuklarının simgesi ve filmlere konu olan, 1908’den bu yana faaliyetini sürdüren tarihi Haydarpaşa Garı’nda geri sayım başladı. Yıl sonunda hizmete girmesi beklenen garın çatısı başta olmak üzere pek çok bölümünde restorasyon çalışmaları sürüyor. Garın yıl sonuna doğru yeniden eski görkemli günlerine döndürülmesi hedefleniyor.

Haydarpaşa Garı

Türkiye ve İstanbul’un simgelerinden Tarihi Haydarpaşa Garı, 100 yılı aşkın süredir şehrin Anadolu’ya açılan kapısıdır. Hatta sadece Anadolu’ya açılan kapı değil Bağdat’a kadar uzanan bir demiryolu hattının başlangıç istasyonudur. II. Abdülhamit dönemine denk gelen 30 Mayıs 1906 yılında yapımına başlanan Gar binasının yolcu salonu 19 Ağustos 1908’de açılmıştır. Yapının tamamı ise 1909 yılının ortalarında tamamlanmıştır. Garın da ismini aldığı, içinde bulunduğu alanın adı ile ilgili iki varsayım vardır. Birinci varsayım Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezirliğe yükseltilen (1533) Haydar Paşa’nın bahçesi bu bölgede olduğundan, semt onun adını almıştır. İkincisi ise III. Selim’in vezirlerinden Haydar Paşa’nın burada bir kışla yaptırdığı ve semtin adının bu kışladan geldiğidir.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login