Hasankeyf Taşıma İhalesi İptal Edildi Ama Taşıma Devam Ediyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan, Ilısu Baraj Gölü’nün altında kalacak 12.000 yıllık geçmişe sahip Hasankeyf’teki eserlerin taşınma ihalesi, hem mahkemelik hem de soruşturma konusu oldu.

Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapı ve Yamaç Külliyesi’nin taşınma işi için yapılan ihale, 82 milyon 958 bin 910 TL teklif veren Cumhur Alp+Alp İnşaat iş ortaklığına verildi. İhalede 87,9 milyon lira ile ikinci en düşük teklifi veren Gökalp Proje firması, ihaleyi kazanan firmanın iş deneyim belgelerinin yetersiz ve geçersiz olduğu iddiasıyla Ankara 14. İdare Mahkemesine dava açtı.

Gökalp Proje Firması, taşıma işini alan iki firma ortaklığının, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce düzenlenen iş deneyim belgelerinde, uygulanan yapı tekniği kısmında ‘yığma, kâgir çelik ve restorasyon işleri’ yazılmak suretiyle, sunulan belgelerin tamamının restorasyon olmaması nedeniyle teklifinin yetersiz/ geçersiz olduğu belirtilerek, ihalenin kendi firmalarına bırakılmasını talep etti.

(12.000 Yıllık Hasankeyf Adım Adım Yok Ediliyor)

Ankara 14. İdare Mahkemesi, itiraz üzerine, ilgili firmanın Adana Müze Müdürlüğü ile yaptığı iş hakkındaki belgeleri iki kez talep etti ve ikisinde de uygun olduğu yönünde yanıt alınması üzerine Gökalp Projenin talebi reddedildi. Ancak firma kararı Danıştay’a temyiz etti.

Taşıma işlemlerinin Çoğu tamamlandı

Danıştay 13.Dairesi, ihalenin iptaline karar verdi. Ancak bu süreçte ihale kapsamındaki işlerin %90’dan fazlası tamamlandı ve eserlerden Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ile Orta Kapı taşındı. Kasım ayının ilk haftası bildirilen Danıştay kararı üzerine Gökalp Proje firması, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Teftiş Kurulu Başkanlığı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulundu.

Bakanlık, şikayet dilekçesinde adı geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yakup Harmanda, kısa süre önce görevden alınan Restorasyon Daire Başkanı Bahadır Sabah ile Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürü Betül Kiminsu ve olay hakkında soruşturma başlattı.

“Mahkeme yanıltıldı”

Gökalp Proje firması, şikayetinde, ihaleyi alan iş ortaklığının kullandığı iş deneyim belgelerinin Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce düzenlendiği, 25.9 milyon TL’lik işin tamamının restorasyon olmadığı, yeni yapılar da olduğu, bunların ayrıştırılması gerektiği savunuldu. Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün mahkemenin bu yöndeki iki talebine de uygun şekilde yanıt vermediği, mahkemeyi yanılttığı öne sürüldü.

Üç yapı taşındı

Diğer yandan hem dava hem de soruşturma konusu ihaleyle ilgili işlemlerin %90’dan fazlası tamamlandı. Bu süreçte ihaleyi alan firma tarafından Hasankeyf’teki Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapı taşındı. Ayrıca yine DSİ Genel Müdürlüğünün Hasankeyf’teki eserlerin taşınma işlemi için yaptığı diğer ihaleler ile Kızlar Camii, Süleyman Han Camii, ElRızk Camii, Koç Camii gibi eserlerden bazıları taşınırken, bazılarının da taşıma hazırlıkları sürüyor.

İptal kararına rağmen taşıma devam ediyor

Öte yandan, Hasankeyf’teki eserlerin taşınması için yapılan ihaleyi Danıştay’ın iptal etmesine rağmen, iki firmadan oluşan ortaklık, Kızlar Camii’nin duvarları ile El-Rızk Camii’nin minaresini taşıma işlemlerine devam ediyor. Hasankeyfliler ise çalışmalar sırasında yollarının kapatıldığını belirterek firma yetkililerine tepki gösteriyor.

(İlk İnsan İzlerinden Ilısu Barajı’na Hasankeyf Kronolojisi)

Danıştay’ın iptal kararına rağmen, iki firmalı ortaklık, Hasankeyf’ten nakledilecek 7 eser arasında yer alan Kızlar Camii ile El-Rızk Camii’nin minaresini taşıma çalışmalarını sürdürüyor.

Kızlar Camii duvarlarının taşınması sırasında ilçe içinden geçen yola hafriyat döken firma yetkililerine tepki gösteren Belediyenin eski Meclis Üyesi Abdullah Tarhan, “Tarihi eserlerin bir bölümü taşındı. Oysa Danıştay bu eserlerin taşınma ihalesini 3 gün önce iptal etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da soruşturma başlattı ama ilçede değişen bir şey yok. Yapımcı firma şimdi de yolumuzu kapatmaya çalışıyor. Eski elektrik hatları sökülüyor, içme suları akmıyor. Yeni konutlar bize teslim edilmeden başlayan sorunlar artarak devam ediyor” dedi.

“Karar bize ulaşmadı”

Firma yetkilileri, Danıştay’ın kararı kendilerine ulaşmadığı için çalışmalara devam ettiklerini, ihale iptal edilse bile Kızlar Camii duvarları ve El-Rızk Camii’nin minaresinin yeni yerleşim yerine taşınacağını söyledi.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login